فوق روان کننده بتن

روان کننده بتن

 

 

 

معرفی محصول

فوق روان کننده نمونه بارز از موارد جدید و پیشرفته تکنولوژی به حساب میاد که بهره گیری از ان به وفور احساس می شود  .در زمانهای نه چندان قبل بیشتر بتن ریزی ها بصورت دستی انجام میشد و ملات در میکسرها ساخته می شدند وبعد از ان بصورت دستی بتن ریزی میشد.به مرور زمان و ساخت پروژه های بزرگ عمرانی این عملیات به شرکت های تولیدکننده واگزار شد.عملیات که در حجم بالاتر وبا کیفیتی بالاتر ودقیق تر انجام گرفته در این موارد بتن بوسیله ی دستگاههای موجود به طبقات بالا کشیده می شود در این بین بدلیل مقداری خشک بودن بعضی مواقع در بین لوله ها گیر میکرد و امکان ادامه سریع وجود نداشت و از آن زمان نیاز به یک نوع روان کننده جهت آسان کردن بتن ریزی و روان کردن برای بهتر کشیده شدن آن در داخل لوله ها احساس شد.پس محصولی جدید با نام فوق روان کننده بتن تولید شد که مازاد  بر روان کردن قدرت و مقاومت بیشتری می بخشید که  دارای  3 مدل معمولی،فوق روان کننده و سوپراست که فوق روان کننده از نفتالین می باشد.

فرق میان این سه نوع به مقدار اختلاط با بتن و مقدار روان سازی آن و مقاومت و استحکامی که در سازه می سازد برمی گردد.

براساس تولید تخضضی و مکانیزه سازه مقدار اختلال آب مشخص و تعیین شده می باشد و اضافه کردن فوق روان کننده که خود مایع می باشد باعث می شود که مقدار آب مخلوطی با بتن را کاهش داد که این نوع از کاهش باعث افزایش مقاومت و استحکام می شود.

با اضافه کردن مواد شیمیایی به فوق روان کننده عمل گیرش را نیز میتوان تغییر داد به ان صورت که به دو نوع زود گیر و دیر گیر تقسیم کرد.

 

خواص

 با کاهش آب مصرفی باعث افزایش مقاومت و استحکام بتن می شود

بدلیل مواد بکار رفته در این محصول باعث روان کردن بتن و بهتر شدن اسلامپ می شود

با روان کردن بتن،عملیات اسانتری انجام میشود و همچنین با این عمل فشار کمتری به دستگاههای پمپاژ انتقال می دهد و موجب عملکرد بهینه آنها می شود.

چون روان کننده خود به حالت مایع است نیاز به اب را به حداقل می رساند.

با مصرف کم آب موجب می شود فضای ایجاد شده در بتن که در اثر تبخیر شدن آب موجود بوجود می آید کمتر شده در نتیجه این خود باعث افزایش نفوذناپذیری آب در بتن می شود

باتوجه به نوع های تولید شده در این شرکت با توجه به اب و هوای موجود می توان از دو نوع زود گیر و دیر گیر استفاده نمود که موجب بالارفتن گیرش می شود.

بی کلراید بودن این محصول موجب می شود که در انواع بتن ها استفاده شود و مشکلی برای ارماتورهای موجود در آن و یا ارماتور های مسلح بوجود نیاورد

 

مقدار مصرف:

میزان مصرف به طور متوسط وبا توجه با ازمایش های انجام شده بر روی این محصول میتوان به 1.5 الی 2.5 درصد وزن سیمان مصرف شده در بتن موجود اضافه کرد.این مقدار ذکر شده بصورت استاندارد و در محیط آزمایشگاهی می باشد و درصورت تغییر این مقدار حتما با مدیر فنی در میان بگذارید.

 

نحوه مصرف و اختلاط

فوق روان کننده بتن را می توان قبل از بتن ریزی اضافه کرد و بعد از چند دقیقه میکس کردن می توان عملیات را آغاز کرد.فقط باید در نظر  داشت که برای کارایی بهتر می توان هنگام تولید ، فوق روان کننده را همراه با آب اضافه کرد و آن هم زمانی که تقریبا نصفی از آب مصرفی اضافه شده است.

 

طریقه نگهداری

این محصول باید در دمای  5 الی 38 درجه سانتی گراد نگهداری شود و باید در نظر داشت که هنگامی که در دماهای زیر صفر این محصول یخ بست باسد قبل از اضافه کردن به بتن حتما از یخ زدگی رها شود و کاملا به هم زده شود تا اجزا کاملا همگن شوند.

 

نوع بسته بندی

فوق روان کننده تولید شده در این شرکت در بسته بندی های بیست کیلو گرمی و دویستو بیست کیلوگرمی تولید و در بازار عرضه می شود

 

نکات ایمنی هنگام استفاده:

از نظر سمی بودن و خطرناک بودن این محصول کاملا غیر سمی  می باشد فقط باید به این مسله توجه کرد که هنگام قاطی  کردن با بتن جهت جلوگیری کردن از تماس آن با چشم حتما از عینک استفاده کرد،همچنین از دستکش جهت جلوگیری از تماس با دست استفاده شود

 

لینکها

فوق روان کننده بتن-روان کننده بتن-روان کننده