چسب کاشی

 

 

 

مقدمه

در سالها پیش چسب کاشی وجود نداشت و جهت نصب کاشی و سرامیک از روش های امروزی استفاده نمی شد با استفاده از سیمان خشک که به ترکیب آن با آب دوغاب می گویند عمل متصل نمودن انجام می شد که مشکلات متعددی را به دنبال داشت پررنگ ترین آن سخت متصل شدن حاشیه آنها و زمان و انرژی قابل توجهی را می طلبید، با قدرت گرفتن علم و گذر زمان علم شیمی محصول جدیدی به نام چسب کاشی تولید شد که 80 درصد مشکلات روش قدیمی را برطرف نمود و مزایای چشم گیر بسیاری نسبت به روش قدیمی آن داشت این ماده یک محصول آماده به مصرف است که بر پایه ی سیمان، غلظت دهنده ها و مواد صنعتی برای اتصال اجسامی مانند سرامیک می باشد. این محصول حتی قابلیت نصب به روی سرامیک های قدیمی را دارد. این نوع محصول فضاهای خالی بین سرامیک ها که ملات های معمولی در پشت کار ایجاد میکنند را پر میکند به صورتی که با تست ضربه بر سطح آن صدای خالی بودن شنیده نمی شود. این محصول نفوذناپذیری زیادی در مقابل مایعات و خاصیت الاستیک و انعطاف پذیری بالای آن مانع از شکسته شدن در برابر تغییر سرما و گرما است.

 

چسب کاشی و سرامیک بر چند نوعند؟

برای نصب محصولاتی مثل کاشی و سرامیک از متداول ترین نوع آن یعنی خمیری و پودری استفاده می شود. که هرکدام کاربرد اختصاصی خود را دارند بر فرض مثال چسب پودری به دلیل اینکه پایه سیمانی می باشد و از پلیمرهای مختلفی در  آن استفاده شده بیشتر در اتصال محصولات در کف استفاده می شود.

در مورد پودری ما بیشترین استفاده را در کف داریم و پایه سیمانی بودن آن کاربرد آن را برای کف مهیا ساخته،برای استفاده بر روی دیوار و هر نوع سطحی؛حتی با میزان رطوبت بالا از نوع خمیری استفاده میشود ، زیرا ذات این محصول جهت استفاده بر دیوار می باشد.

 

شیوه استفاده

 چسب کاشی مانند سایر محصولات ساختمانی نیازمند تمیز کردن سطح مورد اتصال می باشد. سطح زیرکار باید صاف و هموار باشد اگر ناهمواری  بیش از اندازه باشد بایستی با استفاده از ملات، زیرکار را مسطح و استاندارد سازی کرد،اصولی بودن چهارچوب و مرتب بودن شکل هندسی سطح مصرف چسب را به حداقل می رساند،برای استارت کار حجم اندکی و ناچیزی  بر سطح میکشیم و اینکار رو بار دیگر با حجم بیشتری انجام خواهیم داد. و بعد از گذشت یک ربع الی بیست دقیقه شروع به وصل کردن می کنیم و اگر تاخیر زیادی داشته باشیم دچار مشکل خواهیم شد و گیرش به حداقل میزان خود می رسد،پس از نصب تا 2ساعت امکان جابجایی وجود دارد. محل اجرا شده 2 روز بعد از کار آماده ی بند کشی و پس از4 الی 5 شبانه روز قابل مصرف می باشد.درجه حرارت محیط جهت گیرش در حدود 20 درجه می باشد، و این نکته شایان ذکر است که سه پنجم و یا بیشتر از سطح محصول را باید با چسب پوشاند تا نتیجه عالی حاصل گردد . در مورد نصب به روی کار های قدیمی بایستی با نوک چکش، کار قدیمی را مضرس کرد به این معنی که روی کار قدیمی شیارهای اره ای و دندانه ای ایجاد کرد، این کار برای گیرایی بیشتر است.  در صورت نصب در محل استخر، حمام و سایر جاهای مرطوب بهتر است از چسب بتن به عنوان زیرکاری استفاده کرد ، قدرت گیرش و اتصال و ماندگاری این محصول به دو عامل بستگی دارد.

اول محصول با کیفیت و استاندارد،دوم نحوه اجرا و نصب

 

خواص و مزایا

1.چسبندگی عالی به اکثر سطوح

2.مقاومت آن در برابر زلزله، ارتعاش، گزند سرما و گرما

3.قابلیت نصب به روی کاشی های قدیمی

4.خاصیت انعطاف پذیری و ارتجاعی آن

5.نفوذ ناپذیری آن در برابر آب و رطوبت

6.سهولت اجرا و سرعت عملیات

7.وزن بسیار کم آن برای کف سازی و بدنه در هنگام نصب

8.مدت دوام و استحکام آن در سال های بعدی

9. قابل استفاده از آن در محیط های شرجی، مرطوب و پر باران

 

موارد کاربرد

1.مناسب جهت نصب کاشی به روی کار قدیمی

2.مناسب جهت چسباندن انواع موزائیک، کاشی و سرامیک

3. مناسب جهت نصب کاشی بر روی سطح گچی، سنگی و سیمانی

4.نصب سرامیک و .... در سطوحی که به طور مستقیم با آب و رطوبت در تماسند

 

مقدار مصرف

میزان مصرف چسب کاشی بستگی به میزان همواری و ناهمواری و چگونگی شیار های پشت سطح دارد. به طور نرمال 2 الی 5/3 کیلوگرم برای پوشش 1 متر مربع بکار برده می شود.

 

مشخصات فیزیکی

حالت فیزیکی: خمیر

رنگ: سفید مایل به شیری

قابلیت انحلال: در آب قبل از خشک شدن

 

شرایط و مدت نگهداری

مدت نگهداری: 5 الی 6 ماه در بسته بندی اولیه

شرایط: دور از سرما، گرما، بخبندان، نور و رطوبت یاد

بهترین دمای نگهداری: 10الی 25 درجه ی سانتی گراد

بسته بندی: این چسب در سطل های 5 ، 5/12و 25 کیلوگرمی در بازار موجود می باشد.

 

کلمات کلیدی

چسب کاشی-چسب کاشی و سرامیک